ks-cholewiski
Ksiądz Stanisław Cholewiński urodził się w Poznaniu w 1875 roku i jako mały chłopiec wraz z rodzicami przybył do Ameryki. Szkołę podstawową skończył przy parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Nastepnie uczęszczał do Kolegium Jezuitów sw. Ignacego. Studia teologiczne ukończył w seminarium św. Franciszka w Milwaukee w stanie Wisconsin.

Stanisław Cholewiński otrzymał święcenia kapłańskie 21 czerwca 1902 roku Pierwszą mszę odprawił w parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, w której się wychowywał. Pierwszą parafią ks. Cholewińskiego był kościół Św. Jozafata. Od 1906 roku był proboszczem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w West Pulman.

Od 1910 pełnił obowiązki proboszcza w parafii św. Józefa, znajdującej się w dzielnicy Town of Lake, zamieszkałej w większości przez Polaków. 10 sierpnia 1913 roku przystąpił do budowy nowego kościoła, a już rok później stanęła piękna świątynia poświecona 28 sierpnia 1914 roku. Dzięki staraniom ks. Cholewińskiego wybudowano też dom dla sióstr zakonnych. W roku 1938 założono przy parafii szkołę średnią.

Ks. Stanisław Cholewiński był bardzo zaangażowany w pracę z młodzieżą i dbał o jej wykształcenie i rozwój intelektualny. W roku 1946 został mianowany Prałatem pozostając jednak nadal w swojej parafii. Zmarł w wieku 90 lat, 21 października 1965 roku. Po śmierci wybrano go patronem polskiej szkoły sobotniej, która w pierwszych latach swojego istnienia mieściła się przy parafii św. Józefa.

Więcej informacji o życiu i pracy ks. Stanisława Cholewińskiego znajduje się w jego biografii, dostępnej do pobrania poniżej.

POWIĄZANE PLIKI

stanislaw-cholewinski.pdf (6.19 MB)